rumburk.farnost.cz

Dřevěné reliéfy z křížové cesty ve Starých Křečanech

Datum: 11. 4. - 31. 5. 2011
Místo: Grafický kabinet Městské knihovny v Rumburku
Určeno pro: veřejnost, farníci, němečtí rodáci
Plakátek: Dřevěné reliéfy z křížové cesty ve Starých Křečanech

Článek:

Veřejnosti se představují běžně nepřístupné dřevěné reliéfy z křížové cesty ve Starých Křečanech

 

(Staré Křečany 11. 4. 2011) Mimořádnou příležitost k prohlídce původních zastavení z křížové cesty ve Starých Křečan dostali návštěvníci Městské knihovny v Rumburku. V Grafickém kabinetu je od 11. 4. do 31. 5. 2011 k vidění 14 původních dřevěných reliéfů ze starokřečanské křížové cesty. Poté, co byly reliéfy demontovány z místa, pro něž byly vytvořeny, nejsou běžně přístupné. Veřejnosti se představují výjimečně při příležitosti aktuální výstavy „Křížové cesty ?luknovska“ v ambitu rumburské Lorety. Výstavu dřevěných reliéfů pořádá Římskokatolická farnost Staré Křečany a Městská knihovna v Rumburku. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny. Vstup je volný. Výstavu si mohou prohlédnout i návštěvníci tradičních Velikonočních trhů, které se v městské knihovně konají v sobotu 16. 4. 2011 od 9.00 do16.00 h.

Křížová cesta znázorňuje na 14 zastaveních cestu Ježíše Krista od odsouzení v Jeruzalémě po ukřižování na hoře Kalvárie a uložení do hrobu. „Dřevěné reliéfy z křížové cesty ve Starých Křečanech pochází z roku 1922. Tehdy nechal páter Franz Christoph Frost ze Starých Křečan vyměnit poškozené malby na plechu za dřevěné reliéfy neznámého řezbářského mistra z Fulneku. Reliéfy o čtvercovém formátu a šířce 75 cm se dochovaly ve velmi dobrém stavu do dnešních dnů. Jedná se o velmi kvalitní řezbářskou práci s výborně dochovanou původní barevností,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti na Rumbursku. Křížová cesta ve Starých Křečanech byla vybudována v letech 1825-1833 po obvodu ohradní zdi u kostela sv. Jana Nepomuckého. Při opravě křížové cesty nechala Římskokatolická farnost Staré Křečany v letech 2004–2005 do pískovcových zastavení umístit fotokopie dřevěných reliéfů.

Klára Mágrová

 

 

1. 4. – 31. 5. 2011, pondělí-úterý, čtvrtek-sobota

Grafický kabinet Městské knihovny v Rumburku

„Dřevořezby“ - dřevěné reliéfy z křížové cesty ve Starých Křečanech. Výstavu pořádá Římskokatolická farnost Staré Křečany a Městská knihovna v Rumburku

www.mkrbk.cz, www.rumburk.farnost.cz